5 mars 2026
Mulet idag, 19 grader.
Bild på en blomma som jag hittade igår. Tror inte jag sett den tidigare? Eller inte på den platsen. Nu är det under busken som växer i hörnet på garaget med vita blommor som blommar på vintern (lagerolvon?). Den ”nya” gula är Berberis av någon sort enligt PlantNet.
Angående sönderbrutna trädet visade det sig att både Jaques och Monique hade rätt. Mannen kom hit idag men det var för att titta på det och få lite instruktioner. Sedan kommer han fixa det någon gång innan jag kommer ner nästa gång. Han tror det kommer ta 20 timmar att såga itu det. Både han och Jaques bedömer att trädet är minst 200 år gammalt. Imponerande… Hoppas det klarar sig.
Vin/matstället vid torget ska byta ägare. Man får väl vara glad om någon tar över i alla fall. Kanske blev för mycket konkurrens när lilla kebab-stället på hörnet av huset öppnade.
Fortsatt med nischen. 8 till stycken av lister har jag satt dit nu. Pill-jobb. Nu är det spacklat lite ett första varv. Sedan lite slip och så får vi se om det behövs mer spackel eller inte.
Pool-grannen var förbi och tyckte att vi inte ses så ofta nu längre. Han vill ju bjuda på aperitif som alltid. Nu funkade det inte innan jag åker hem. Så det får bli nästa gång.
Ryggbiff till middag.
Börjar titta på ”This is not a murder mystery”
Lämna ett svar